Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €

Rangers Kobrat - D98 Trombit (4 - 6)

Aika: 3.11.2011 18.00
Paikka: Aktia Sport Center
Sarja: Alueliiga alkulohko


Alueliiga-avaukseen asettui vastaan kova Rangers Kobrat, joilta ei ole vielä koskaan pisteitä saatu. Peliin lähdettiin vain 11  kenttäpelaajalla, joten ainakin pelata sai.

Peli alkoi hienosti, kun palloa saatiin vastustajan maalille ja oma pääkin piti hyvin. Rangersin kapeahko kaukalo sopi hyvin meidän peliin, jolloin Rangers ei saanut ylivoimahyökkäyksiä ja laukauksia pystyttiin peittämään.

Avausmaalimme Kobrat kuittasi vielä nopeasti, mutta sen jälkeen ote siirtyi meille. Eka erän puolivälissä saatiin iskettyä Villen johdolla neljään minuuttiin peräti kolme maalia. Kun loppueränkin ajan pakka pysyi hyvin kasassa, niin erätauollle mentiin komeassa 1-4 johdossa.

Toisen erän eka maalin teki taas Ville ja vasta tässä vaiheessa jotenkin unelias Rangers nosti karvaustaan ja tempoa. Tämä tuotti kolme maalia, joista yksi ylivoimalla. Näin tilanne oli äkkiä jo 4-5. Onneksi Ryhä sai tehtyä seuraavan helpottavan maalin ajassa 35.45.

Tämän jälkeen alkoi Kobrien pelissä näkyä kiire ja palloa yritettiin survoa meidän maalia kohti joka paikasta. Kun Rangers otti vielä jäähyn ajassa 37.44, näytti tilanne tosi hyvältä. Jäähyn aikana pyrittiin vain rauhassa pitämään palloa yrittämättäkään maalia.

Peli päättyi näihin riemullisiin 4-6 voittolukemiin ja Rangers oli ensi kertaa lyöty! Hieno peli koko joukkueelta, kun maalipaikat käytettiin tehokkaasti hyväksi ja puolustus pystyttiin pitämään tiukasti kontrollissa.

Ville näytti kapteenina (Kimin istuessa kipeänä kannustusjoukoissa) esimerkkiä maalivainusta tehden kolme maalia ja päälle vielä syöttöpiste. Ykköskentän hienosta pallonliikuttelusta kielivät myös Laren ja Ryhän 1+2 tehot.

Maalit:
MaaliAikaMaalintekijäSyöttäjä
0 - 102:03Turunen RoopeArvinen Ville-Matti
1 - 103:42VastustajaEi syöttäjää
1 - 208:37Andersson LauriRyhänen Miika
1 - 310:26Arvinen Ville-MattiErkkilä Eetu
1 - 412:37Arvinen Ville-MattiRyhänen Miika
1 - 525:19Arvinen Ville-MattiAndersson Lauri
2 - 526:56VastustajaEi syöttäjää
3 - 531:17VastustajaVastustaja
4 - 5 (yliv.)34:31VastustajaVastustaja
4 - 637:44Ryhänen MiikaAndersson Lauri
Jäähyt:
AikaRangaistu pelaajaRangaistus
34:03Andersson Lauri2 min
37:44Vastustaja2 min
Torjunnat:
Lahtinen Jetro: 0 torjuntaa
Vastustaja: 0 torjuntaa
Kokoonpano:
No.PelaajaPelipaikka
1Lahtinen Jetro
Maalivahti
6Pesonen Miika
Kenttäpelaaja
11Lindholm Panu
Kenttäpelaaja
13Järvelä Janne
Kenttäpelaaja
14Remes Wille
Kenttäpelaaja
17Ryhänen Miika
Kenttäpelaaja
19Arvinen Ville-Matti
Kenttäpelaaja
25Jokinen Janne
Kenttäpelaaja
71Kärkkäinen Jori
Kenttäpelaaja
81Erkkilä Eetu
Kenttäpelaaja
83Turunen Roope
Kenttäpelaaja
88Andersson Lauri
Kenttäpelaaja